Odblokování finančních prostředků na bankovním účtu v České republice

Váš bankovní účet byl zablokován bez varování a bez odůvodnění? Vaše podnikání nemůže pokračovat a nechcete přijít o klienty a důležité obchody?

Bohužel takový problém může nastat nejen u právnických osob, ale také u každé fyzické osoby, a to dokonce i s malými objemy transakcí na účtu.

Řešení tohoto problému může trvat pár hodin, ale i několik let, přičemž probíhat může přes bankéře Vaší banky, ale i přes soud.

Majitelé účtů v českých a zahraničních bankách se pravidelně setkávají s velmi nepříjemným a ohrožujícím obchodním problémem – zablokováním prostředků nebo dokonce uzavřením účtu, často bez varování a vysvětlení ze strany banky.

Možné důvody pro zablokování prostředků na bankovním účtu:

  • rozhodnutí daňových úřadů, například z důvodu nezaplacení daně včas nebo z důvodu porušení pravidel pro podání daňového přiznání
  • změna vnitřní politiky banky nebo legislativy, včetně směrnic Evropské centrální banky a České národní banky
  • výkon soudního nebo správního rozhodnutí, pokud jsou účty dlužníka zajištěny za účelem splacení dluhových závazků, banka tak převede na účet věřitele peněžní částku ve výši neuhrazeného dluhu
  • zjištění banky, že jednatel (statutární orgán) společnosti, která si účet otevřela, není rezidentem České republiky
  • chyba regulačních úřadů nebo interní chyba společnosti
  • kontrola AML

Vzhledem ke zpřísnění legislativy upravující bankovní aktivity (včetně vedení účtu) je v současné době nejčastějším důvodem blokování finančních prostředků podezření ze strany finančně analytického odboru Ministerstva financí ČR (FAÚ) z praní peněz nebo financování terorismu.

Přísná legislativa České republiky a Evropské unie zavazuje banku informovat finančně analytický odbor Ministerstva financí ČR (FAÚ) o „podezřelých příchozích nebo odchozích platbách“, a to bez vědomí klienta, což umožňuje rychle a bez zbytečných překážek shromažďovat informace o zúčastněných subjektech a původu převedených prostředků. Každý rok objem zajištěných finančních prostředků roste. Podle výroční zprávy FAÚ činil za rok 2020 objem zajištěných finančních prostředků na účtech částku ve výši 3,897 miliardy korun.

Blokace někdy trvá pouze několik dní, ale často jsou prostředky blokovány na poměrně dlouhou dobu, což může následně zkomplikovat výběry z účtů a převody na účtech, v nejhorším případě může vést k zániku podnikání. Rozhodnutí o zmrazení finančních prostředků může také vést k zahájení trestního řízení v souvislosti s podezřením ze spáchání trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti a / nebo podvodu (ustanovení § 216 a 209 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník), a to na základě stížnosti podané orgány činnými v trestním řízení.

Pokud se setkáte s blokací finančních prostředků tváří v tvář, je důležité nepanikařit a vyhledat včas kvalifikovanou právní pomoc, protože laici nemají prakticky žádnou šanci tento problém sami vyřešit. Zaměstnanci Advokátní kanceláře Zaripov & Partners mají rozsáhlé zkušenosti s poskytováním služeb pro odblokování peněz na účtu. Víme, na které úřady se obrátit, jak sepsat a předložit všechny potřebné dokumenty a díky navázaným kontaktům bude proces odblokování účtu nebo výběr prostředků trvat velmi krátkou dobu. V souvislosti s nezákonným blokováním máte také právo na náhradu škody od státu, pokud takové blokování způsobilo škodu Vám nebo Vaší společnosti.

S odblokováním bankovních účtů máme rozsáhlé zkušenosti! Máte jistotu, že naši specialisté jakýkoliv sebesložitější problém dokáží vyřešit. Zkušenosti našich zaměstnanců a dlouhodobých partnerů pomáhají naší advokátní kanceláři dosáhnout vynikajících výsledků při řešení jakýchkoliv problémů.

Cena služby je na základě dohody.

Nezávazná objednávka

Vyplňte poptávku a my Vám zašleme nezávaznou cenovou nabídku. Po odeslání formuláře Vás náš manažer kontaktuje v nejbližší době.

Vaše kontaktní údaje:

Kontaktujte nás

Všechny informace jsou zcela skryté a chráněné právy advokáta a klienta.